Children’s Outdoor Water and Sand Tray Unit indagación
¿Interesado en nuestro Children’s Outdoor Water and Sand Tray Unit? Póngase en contacto mediante este formulario y uno de nuestro equipo se comunicará con usted para analizar las posibilidades.
A resource for everyday play, children can gather around Newby Leisure’s Water and Sand Tray Unit to engage in messy, outdoor play activities!
A take on our Mini Water Fun Unit, children can fill the tray with sand and water and let their imaginations run wild as they mix, pour and create.
Complete with an easy-clean, removable, clear tray; teachers can clear the tray regularly, ready for the next load of play!
FREE delivery (UK Mainland only. Some regions may be subject to delivery charge)
Please contact us directly for deliveries to Ireland and Northern Ireland.
BUY Online
Call to order - 01472 230022
Find out more
Nuestro equipo, con sede en el Reino Unido, diseña y fabrica todos y cada uno de nuestros productos internamente y con el mayor nivel de calidad posible.
Todo lo que fabricamos se compone de madera de secuoya sostenible tratada a presión FSC
Todos nuestros productos cuentan con una garantía Newby de hasta 10 años contra la podredumbre de la madera y los daños causados por insectos.
¿Interesado en nuestro Children’s Outdoor Water and Sand Tray Unit? Póngase en contacto mediante este formulario y uno de nuestro equipo se comunicará con usted para analizar las posibilidades.
FREE delivery (UK Mainland only. Some regions may be subject to delivery charge)
Please contact us directly for deliveries to Ireland and Northern Ireland.
BUY Online
Call to order - 01472 230022
| SKU: | NLCOM-333 |
| Altura: | 53.5cm |
| Ancho: | 65cm |
| Profundidad: | 77.5cm |
| Grupo de edad: | 3+ |
| Materiales: | Sustainable Pressure Treated Redwood Timber, Wood Screws, Plastic Trays |
| Garantía: | 10-year guarantee against wood rot and insect damage |
| Disponibilidad de Repuestos: | No |
| Assembly | Delivered fully assembled |
| Product Developer | Newby Leisure designed, manufactured & distributed |
Generally, lead time for delivery is 3-4 weeks from the order being placed. All products include delivery and will be courtesy of a kerbside drop, UK Mainland only.
For delivery to other destinations including Highlands, Islands, and Northern Ireland, please ask our sales team for a quotation.
If you have any special delivery requirements, please let us know when placing your order.
Please read our full Delivery, Returns & Guidance information here
Newby Leisure ofrece la entrega LIBRE en nuestro equipo del patio de la escuela y recursos del juego de la madera. Para cualquier consulta sobre el producto, no dude en ponerse en contacto con nuestro amable equipo.
Todos los recursos de juego al aire libre de Newby Leisure están fabricados con madera de secoya escandinava tratada a presión y cuentan con una garantía de 10 años contra la podredumbre de la madera y los daños causados por insectos.