Children’s Outdoor Sensory Adventure Den indagación
¿Interesado en nuestro Children’s Outdoor Sensory Adventure Den? Póngase en contacto mediante este formulario y uno de nuestro equipo se comunicará con usted para analizar las posibilidades.
Are you missing fun and adventure in your outdoor play environment?
Newby Leisure’s brand-new Sensory Adventure Den could be just the resource you’re looking for!
Physical play with elements of sensory, this multi beneficial resource is fantastic for early years education.
Children can clamber, climb and crawl, building up their physical strength, as well as utilising the den space as whatever their imagination desires!
Perhaps they will use the space as a pirate ship, or a castle, or simply just a spot to sit and read a book.
An overall fantastic, multi-use resource that aids physical activity and sparks imagination on the playground.
Pair with our Coloured Teepee to create the sensory space of dreams!
FREE delivery (UK Mainland only. Some regions may be subject to delivery charge)
Please contact us directly for deliveries to Ireland and Northern Ireland.
BUY Online
Call to order - 01472 230022
Find out more
Nuestro equipo, con sede en el Reino Unido, diseña y fabrica todos y cada uno de nuestros productos internamente y con el mayor nivel de calidad posible.
Todo lo que fabricamos se compone de madera de secuoya sostenible tratada a presión FSC
Todos nuestros productos cuentan con una garantía Newby de hasta 10 años contra la podredumbre de la madera y los daños causados por insectos.
¿Interesado en nuestro Children’s Outdoor Sensory Adventure Den? Póngase en contacto mediante este formulario y uno de nuestro equipo se comunicará con usted para analizar las posibilidades.
FREE delivery (UK Mainland only. Some regions may be subject to delivery charge)
Please contact us directly for deliveries to Ireland and Northern Ireland.
BUY Online
Call to order - 01472 230022
| SKU: | NLCOM-329 |
| Altura: | 140cm |
| Ancho: | 120cm |
| Profundidad: | 255cm |
| Grupo de edad: | 3+ |
| Materiales: | Sustainable Pressure Treated Redwood Timber, Wood Screws, Coloured Lexan, HDPE Chalkboard |
| Garantía: | 10-year guarantee against wood rot and insect damage |
| Disponibilidad de Repuestos: | No |
| Assembly | Assembly Required (flat-packed) |
| Product Developer | Newby Leisure designed, manufactured & distributed |
Generally, lead time for delivery is 3-4 weeks from the order being placed. All products include delivery and will be courtesy of a kerbside drop, UK Mainland only.
For delivery to other destinations including Highlands, Islands, and Northern Ireland, please ask our sales team for a quotation.
If you have any special delivery requirements, please let us know when placing your order.
Please read our full Delivery, Returns & Guidance information here
Newby Leisure ofrece la entrega LIBRE en nuestro equipo del patio de la escuela y recursos del juego de la madera. Para cualquier consulta sobre el producto, no dude en ponerse en contacto con nuestro amable equipo.
Todos los recursos de juego al aire libre de Newby Leisure están fabricados con madera de secoya escandinava tratada a presión y cuentan con una garantía de 10 años contra la podredumbre de la madera y los daños causados por insectos.